Od 22. do 27. ožujka 2010. godine održano je Petnaesto Vukovarsko lutkarsko proljeće pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH,Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vukovara. Za grad Vukovar izvršni organizator drugi put bila je Javna ustanova u kulturi Hrvatski dom Vukovar.

Za navedeni projekt u financijskom planu Ustanove za tekuću godinu planirano je 80.000,00 kuna, što je od strane grada i odobreno.

Sredstva se temeljem ugovora i ispostavljenog računa uplaćuju na račun agencije "Asser savus" producenta projekta.

U gradu Vukovaru u navedenom periodu gostovalo je devet kazališta iz Hrvatske : „Licem u lice“ Split, Gradsko kazalište lutaka Split, L.S. „I.B. Mažuranić“, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, Kazalište lutaka Zadar, Zagrebačko kazalište lutaka, Kazališna družina“Pinklec“ Čakovec, Tvornica lutaka Zagreb i D.K. „I.B.Mažuranić“ iz Slavonskog Broda.
Ugostili smo i Lutkarsko kazalište iz Mostara, koje je odigralo dvije predstave.

U navedenom periodu deset nabrojanih kazališta odigralo je sedamnaest predstava. Predstave igrane u predvečernjim satima bile su organizirane za građanstvo, dok su ostale predstave organizirano posjetila djeca vukovarskih vrtića i osnovnih škola. Ukupan broj djece koji su posjetili predstave jest oko 3800. Ulaz na sve predstave bio je slobodan, kao poklon Grada najmlađima za blagdan Uskrsa.

Posebno smo zadovoljni da se novootvorena Scena Martin Hrvatskog doma na ovom Proljeću predstavila svojom prvom predstavom „Šuma Striborova“, koja je i otvorila XV. Vukovarsko lutkarsko proljeće u Bošnjacima. Na proljeću je naša predstava izvedena šest puta.

Osim predstava , kao središnjeg dijela manifestacije, organiziran je i niz popratnih događanja.

Na sam dan svečanog otvaranja i dodjele nagrada zaslužnima u predvorju Hrvatskog doma otvorena je izuzetno zanimljiva izložba lutaka Gradskog kazališta lutaka Split, ovogodišnjeg domaćina Proljeća.

U Ružičkinoj kući za odgajatelje i učitelje, u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, održan je dvodnevni seminar na temu „Proces nastajanja lutke – razni materijali“, koji su vodili Darko i Nadja Kovačovski, lutkari iz Bugarske. Seminar je polazilo 39 polaznika. Prije početka seminara promovirana je knjga „O lutkama i kutkarstvu“ u izdanju Leykam internacional d.o.o.

Za učenike iz svih vukovarskih osnovnih škola, te Borova i Trpinje, organizirana je petodnevna Filmska radionica koju je polazilo 20-ak učenika.Voditelji radionice bili su Leon Lučev, Ivor Ivezić i Petra Radin.

Za svu djecu bila je organizirana i likovna radionica na kojoj su se izrađivale lutke na temu odgledane predstave.

U petak, 26. ožujka na platou ispred Hrvatskog doma održana je radionica na istu temu te prikazan film nastao na filmskoj radionici.

Iz navedenog je vidljivo da je bez obzira na manje ili veće poteškoće u realizaciji, i ovo Lutkarsko proljeće bilo uspješno. Isto potvrđuje i velik broj posjetitelja predstava i velik broj polaznika i bogatstvo popratnih sadržaja.

{gallery}vijesti/2010-04-01/02{/gallery}