{gallery}2016/09/27/01{/gallery} Ove godine Europski dom Vukovar posvetio je tri dana obilježavanju Međunarodnog dana mira. Niz aktivnosti započet je s tribinom Europskog doma Vukovar pod nazivom Prevladavanje traume - primjer dobre prakse koja je održana u ponedjeljak 19. rujna 2016. od 18.00 sati u hotelu Lav. Na ovoj je tribini publika imala priliku čuti svjedočanstva trojice bivših zatvorenika iz različitih logora u BiH, Janka Samoukovića, Stanislava Krezića i Amira Omerspahića. Iako su otvoreno pripovijedali o traumatičnim događajima iz svoje mladosti i teškim posljedicama istih po njihovo fizičko i psihičko zdravlje, naglasak su stavili na uspješan model procesa prevladavanja traume koji su upoznali i počeli primijenjivati nakon pohađanja seminara organiziranih od strane civilnog sektora. Jednostavno i iskreno naši su gosti izložili svoja dijelom ambivalentna osjećanja i unutarnje konflikte koje su uz stručnu psihosocijalnu podršku prevazišli, nakon čega su odlučili uvijek zajedno nastupati diljem regije s porukom ljudskosti, suosjećanja, nenasilja i mira.

Tribina je time bila uspješan i nadahnjujući uvod u sljedeću aktivnost u nizu obilježavanja Međunarodnog dana mira, XI. konferenciju iz ciklusa vukovarskih konferencija s temom Izazovi suočavanja s prošlošću iz perspektive mlade generacije pod pokroviteljstvom župana VSŽ Bože Galića.

Konferencija je održana 20. rujna 2016. godine od 10.00 do 16.00 sati u hotelu Lav. Nakon desetljeća održavanja konferencija, ovogodišnja je predstavljala iskorak iz uhodanog modela jer su u fokusu bili mladi ljudi i njihov pogled na suočavanje s prošlošću, tematski kompleks koji našu zemlju, a posebno naš grad zaokuplja na gotovo svakodnevnoj razini. Tema je proizašla iz prošle X. konferencije kada je postalo evidentno da nedostaje sigurnog prostora i mogućnosti gdje bi mladi ljudi koji nisu bili izravni sudionici Domovinskog rata, već ratna djeca, ili rođeni nakon rata progovorili o svome viđenju suočavanja s prošlošću u našoj zemlji, o načinima na koji ta prošlost utječe na njihove svakodnevne živote i na njihovu budućnost.

Stoga smona ovogodišnjoj konferenciji željeli osigurati taj prostor kako bi mladi akteri u našem društvu artikulirali svoje viđenje odnosa prema prošlosti, kulture sjećanja, utjecaja prošlosti na sadašnjost i budućnost, ali i specifične potrebe svoje generacije u tom kontekstu. Vrlo dobro posjećena konferencija okupila je mlade sudionike i iz susjednih i udaljenijih gradova RH, ali i BiH. Uvodna izlaganja održali su prof. dr. Dinka Čorkalo Biruški sa Sveučilišta u Zagrebu i Zoran Šangut kao predstavnici generacije svjedoka ratnog vremena. Govoreći sa stajališta svojih struka postavili su pojam suočavanja s prošlošću u znanstveni okvir te govorili o mogućnostima primjene u svakodnevnom životu. Potom su svoje osobne priče predstavili Zoran Pehar i Nikola Johnny Mirković, mladi Vukovarci, kojima su rat i poslijeratno razdoblje obilježili djetinjstvo i odrastanje, svakome na svoj način.

Zaključci su konferencije, među ostalima, da naraštaj mladih ima potrebu za znanjem o ratnim događajima i o razlozima koji su doveli do raspada nekad koherentne vukovarske zajednice s jedne perspektive koja će pružiti uvid u brojne, različite, pa možda i suprotstavljene, ali prije svega osobne narative. U odnosu prema prošlosti koji mladi žele izgraditi oni nailaze na prepreku u vidu medijske i političke konstruiranosti i manipulacije podacima i obilježavanjima značajnih obljetnica. Tribina i konferencija ostvareni su u suradnji s dugogodišnjim partnerom Europskog doma Vukovar njemačkom Zakladom Friedrich Ebert, uredom iz Zagreba.

Na sam Međunarodni dan mira, 21. rujna 2016. godine točno u podne mladi su aktivisti i volonteri Europskog doma Vukovar prošetali središtem grada noseći majice i transparente s porukama mira koje svake godine izrađuju zajedno s mladima iz Tuzle, Srebrenice, Gornjeg Vakufa-Uskoplja i Sombora. Zatim su na štandu ispred Radničkog doma prolaznicima dijelili razglednice s porukom mira koje su rezultat rada kampa mladih održanog u Vukovaru u kolovozu 2016. godine pod geslom Mladi ujedinjeni u miru. Na štandu su im se pridružili mladi sudionici međunarodnog seminara Mirovne grupe mladih Dunav, učenici srednjih škola te brojni prolaznici koji su bili zainteresirani poslati razglednicu s porukom mira iz Vukovara.