U Osnovnoj školi Antuna Bauera adaptirane su nove prostorije produženog boravka. Vrijednost ove investicije je  300.000 kuna te su preuređene učionica, blagovaonica, garderoba i sanitarni prostora. Produženi boravak kao program prvenstveno je namijenjen učenicima prvih i drugih razreda, ali poboljšavanjem prostornih uvjeta omogućiti će se boravak i za učenike viših razreda.

Važnost programa produženog boravka je iznimno velika i namijenjena je prvenstvo za najmlađe učenike, polaznike 1. i 2. razreda osnovne škole, pruža mogućnost učenicima da nakon nastave borave u školi gdje im je osiguran ručak, vrijeme za odmor i igru, pisanje zadaće, pomoć učenicima oko nastavnog gradiva i dr. U vukovarskim osnovnim školama produženi boravak pohađa ukupno oko 100 učenika.

„Jako je lijepo i zaposleni su roditelji zadovoljni. Sada imamo kapacitet od 90 kvadrata što je dovoljno za 20 učenika, no za sada zbog epidemije imamo samo 10 učenika u produženom boravku,“ rekao je ravnatelj Joza Mihaljev ističući kako su radovi izvedeni u četiri mjeseca, a da su u tijeku radovi na dogradnji školske atletske staze.

Već u prvoj godini od preuzimanja osnivačkih prava Grad Vukovar je prepoznao važnost i potrebu uvođenja programa produženog boravka u osnovne škole. Po svojoj zakonskoj definiciji produženi boravak je posebni oblik odgojno-obrazovnoga rada koji se organizira za učenike izvan redovite nastave i kao takav je na tragu cjelodnevne nastave kao strateške odrednice europskog i hrvatskog obrazovnog sustava. Riječ je o programu čija je organizacija u nadležnosti osnivača tako da sve troškove snose osnivač i roditelji učenika. Grad Vukovar u potpunosti financira sve troškove plaća i drugih materijalnih prava učitelja u produženom boravku. Uz to Grad Vukovar sufinancira i cijenu ručka za učenike u produženom boravku u iznosu od 5 kuna po obroku, tako da roditelje ručak stoji 15 kuna jer je dnevna cijena produženog boravka 20 kuna.

„U suradnji s ravnateljima vukovarskih osnovnih škola detektirali smo potrebu za produženim boravkom posebno za mlade obitelji koje žive modernim stilom života gdje je angažman na poslu izrazito dominantan. Kroz program produženog boravka djeci za vrijeme dok su roditelji na poslu nudimo topli obrok, vrijeme za rad, igru i dodatnu edukaciju. Roditelji znaju kako su djeca na sigurnome sa stručnim ljudima kojima su odgoj i edukacija profesija te djeci omogućavamo kvalitetno provedeno vrijeme,“ rekao je gradonačelnik Ivan Penava ističući kako je tijekom 2020. godine u program produženog boravka utrošeno za plaće učitelja i sufinanciranje prehrane preko 700.000,00 kuna, a u 2021. godine je predviđeno 1.200.000,00 kuna.

Ovom je prigodom gradonačelnik Penava najavio kako će od kraja ove školske godine biti omogućeno zaposlenje na neodređeno za devet djelatnica osnovnih škola koje će educirati i odgajati učenike produženog boravka.